top of page
alžběta poláčková soprán
B I O

Od roku 2003 je v angažmá opery Národního divadla v Praze, kde nastudovala mnoho krásných rolí.

Rusalka (A. Dvořák, Rusalka)

Mařenka (B. Smetana, Prodaná nevěsta)

Micaela (G. Bizet, Carmen)

Marguerita (Boito, Mefistofeles)

Donna Elvíra (W. A. Mozart,Don Giovanni)

Juliette (B.Martinů, Juliette)

Bystrouška (L. Janáček, Příhody lišky Bystroušky)

Princezna (V .Kašlík, Krakatit)

Mariken a Panna Marie (Martinů Hry o Marii)

Terinka (A. Dvořák, Jakobín)

Lise (P. Glass, Les Enfants terribles)

Pamina (W. A. Mozart, Kouzelná flétna)

Kristina (L. Janáček, Věc Makropulos)

Euridice  (Ch. W. Gluck, Orfeo ed Euridice)

Mluvící Kniha a Mořská Panna v opeře Marka Ivanoviče a bratří Formanů Čarokraj.

V současné době se Alžběta připravuje na tři nové role pro tuto sezónu. Bude to Jenůfa (L. Janáček,  Její pastorkyňa), Hraběnka Almaviva (W. A. Mozart, Figarova svatba) a Málinka, Etherea a Kunka (L. Janáček, Výlety páně Broučkovy).

Vrcholem minulé sezóny byl pro Alžbětu její debut v roli Lišáka v Janáčkově opeře Příhody lišky Bystroušky na proslulém Glyndebourne Opera Festivalu ve Velké Británii pod taktovkou Jakuba Hrůši.

Alžběta má za sebou také debut v Paris Opera Bastille v roli Druhé Žínky ve Dvořákově opeře Rusalka a hned poté následoval debut s BBC Symphony orchestra v roli Jitky ve Smetanově opeře Dalibor pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

 

 V rámci festivalu Smetanova Litomyšl vystoupila v české premiéře vokální symfonie Johna Debneyho „Umučení Krista“.

Bohatá je i koncertní činnost Alžběty Poláčkové doma i v zahraničí, do níž patří duchovní i písňová tvorba.

 

Alžběta je častým hostem významných mezinárodních hudebních festivalů. Jmenujme například Pražské jaro, kde mimo jiné vystoupila spolu s Pražskou komorní filharmonií pod taktovkou Jakuba Hrůši v Dvořákově kantátě Svatební košile. Pravidelně se účastní festivalu Smetanova Litomyšl, kde naposledy vystoupila v roli Bystroušky v Janáčkově Lišce Bystroušce a v roli Rusalky ve Dvořákově Rusalce.  V roli Rusalky se představila i na letní scéně otáčivého hlediště v Českém Krumlově.

 

V roli Donny Elvíry se podílela po boku Rolanda Villazona na natáčení dokumentu "Rolando meets Don Giovanni" pro britskou televizní stanici BBC2. 

Její poslední nahrávkou je Janáčkovo „Věčné evangelium“, které nahrála spolu s Pražským filharmonickým sborem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Netopila. Spolu s ArteMiss triem nahrála Vokálně instrumentální suitu na slova A. Bloka Dmitri Šostakoviče.  

 

Spolupracovala s řadou významných dirigentů, např. s Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou ,Asherem Fishem, Leopoldem Hagerem, Ivánem Fisherem, Tomášem Netopilem, Robertem Jindrou, Václavem Luksem, Ondrejem Lenárdem, Tomášem Hanusem i řadou významných orchestrů, jako je Česká filharmonie,BBC Symphony orchestra, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Budapest Festival Orchestra a řada dalších.

 

Alžběta Poláčková se narodila v Praze, kde absolvovala gymnázium a poté studium na Hudební fakultě Akademie múzických umění ve třídě prof. René Tučka. Je laureátkou řady  mezinárodních pěveckých soutěží, například  Anglo-Czechoslovac  Trust v Londýně nebo Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

foto: Ilona Sochorová

Alžběta Poláčková je v současnosti jednou z nejžádanějších českých sopranistek. Její nezaměnitelný jistý zářivý soprán se lehce pohybuje na rozmezí lyrického a dramatického projevu.

bottom of page